دریل مگنت چیست

دریل مگنت، ابزاری با پایه‌های مغناطیسی است که برای سوراخ‌کاری در فلزات مورداستفاده قرار می‌گیرد. این دریل می‌تواند سوراخ‌هایی را تا قطر 120 میلی‌متری در یک مرحله و با سرعت بسیار زیاد ایجاد کند. این دریل قابل‌حمل در هر مکانی بوده، به‌صورت افقی، عمودی و حتی وارونه می‌توان از آن استفاده کرد.

پایه‌ی مغناطیسی این دریل باعث چسبندگی دستگاه به صفحات فلزی می‌شود و می‌تواند به‌راحتی سوراخ‌کاری را حتی در ارتفاعات انجام دهد.

از این دریل می‌توان در هر مکانی نظیر: سکوهای نفتی، زیرآب، ریل‌های راه‌آهن و کارگاه‌های جوشکاری استفاده کرد.

انتخاب دریل مگنتی:

انتخاب این ابزار به قطر سوراخ‌کاری، عمق سوراخ، نوع کار، محیط کاری و محدودیت‌های مکانی آن بستگی دارد.

این دریل در سایزهای مختلفی دسته‌بندی‌شده است و از انواع سبک با کاربردهای محدود در بازار موجود است تا انواع بزرگ‌تر آن با کاربردهای متغیر.

ایمنی:

استاندارد ایمنی در این ابزارها رعایت شده است. داشتن گارد محافظتی، سیستم الکترونیکی کنترل اضافه‌بار، کلاچ اتوماتیک نشان‌دهنده وجود استاندارد بالای این است ابزار می‌باشد.

ابزارهای جانبی:

دریل مگنتی دارای انواع مختلفی لوازم جانبی نظیر: سیستم بطری خنک‌کننده مته و محل سوراخ، انواع ابزار گیر، پایه مغناطیسی گردان، ابزار اعمال نیرو بر مته، آداپتور جهت کار با لوله، گیربکس چند سرعته، مته خزینه، قلاویز، تبدیل‌های محور و صفحه وکیوم جهت ثبات دریل برای کارهایی که مغناطیسی نیستند.

دریل مگنت چیست

در بازار دو نوع دریل مگنتی وجود دارد:

- نسل اول دریل مگنتی با وزن بالا که با مگنت سنگین و مته ته کونیک کار می‌کند که هزینه‌ی تعمیرات این دریل بسیار بالا می‌باشد.

- نوع دوم دریل مگنتی که پایه‌ی مگنت آن‌یک تکه و وزن پایین دارد که البته دارای سرعت بالایی می‌باشد. این نوع دریل نسل دوم سوراخ‌کاری را با مته ته کونیک و مته‌های گرد بر انجام می‌دهد. دریل مگنت‌هایی که جدیدتر هستند دارای قلاویز کاری اضافه نیز می‌باشند.

- با سوراخ‌کاری توسط دریل مگنت که مته گرد بردارد، ضایعات به‌صورت پولکی شکل ایجاد می‌شود و دریل مگنت نیز فشار کمتری را متحمل می‌شود و همین امر باعث می‌شود استفاده از این ابزار مقرون‌به‌صرفه تر باشد.

نکات مهم در هنگام خرید دریل مگنتی:

دستگاه را ازلحاظ کیفیت، قدرت چسبندگی مگنت، تعداد دورهای مگنت و قیمت قطعات آن‌ها بررسی نمایید.