دیسک سرامیک بر و تفاوت آن با دیسک گرانیت بر

ابتدا ویژگی‌هایی که باید در انتخاب دیسک گرانیت بر مدنظر داشته باشید را بیان می‌کنیم.

سنگ گرانیت نمونه‌ای از سنگ آذرین درونی است که از سختی بالایی برخوردار می‌باشد. گرانیت برها دارای انواع مختلفی هستند که در صنعت جهت برش سنگ استفاده می‌شوند. گرانیت به علت تنوع در رنگ و مقاومت و دوام بالایی که دارد از نقش پررنگی برخوردار است. از طرفی نیز برش آن به‌آسانی صورت نمی‌گیرد و همچنین از قیمت بالایی هم برخوردار است. سنگ گرانیت به علت خشکی که دارد در هنگام برش، خرده‌های آن تا مسافت زیادی پرتاب می‌‌‌شوند. بنابراین در هنگام استفاده از گرانیت‌ بر باید از عینک‌های ایمنی استفاده کرد. دیسک‌های برش در هنگام کار دارای سروصدای زیادی هستند و داشتن صدای کم یکی از فاکتورهای مهم هنگام خرید دیسک گرانیت‌بر است.

جلوگیری از لب‌پریدگی سنگ گرانیت:

همان‌طور که در مطالب بالا ذکر کردیم سنگ گرانیتی به دلیل سختی که دارد دارای بافتی سخت و دانه‌های درشتی است که برش آن به‌راحتی انجام نمی‌گیرد. به همین علت باید از گرانیت‌بر مناسب استفاده کرد. تیغه‌ای که برای برش گرانیت استفاده می‌شود باید دارای کیفیت بالایی باشد تا سنگ دچار لب‌پریدگی نشود. اگر دیسک سریع و روان باشد از پریدگی سنگ گرانیت جلوگیری می‌کند. گرانیت خشک در هنگام برش بسیار سخت است به همین علت صفحه برش باعث ایجاد زیبایی در سنگ می‌شود.

 دیسک‌های برش مختلفی در بازار به فروش می‌رسد. به‌عنوان‌مثال دیسک چاک موئی، به علت داشتن ضخامت کم و دقت بالای دیسک میزان پریدگی سنگ گرانیت بسیار کم است. اما باید گفت این مدل دیسک‌ها زود کند می‌شوند. اما دیسک‌های شیار باریک به دلیل وجود چاک و سگمنت کوتاه علاوه بر دقت بالا دربرش از سرعت و عمر بالایی برخوردار است.

دیسک سرامیک بر و تفاوت آن با دیسک گرانیت بر

سرعت‌بالای دیسک گرانیت بر:

از ویژگی‌های مهم دیسک برش، مقاومت در برابر فشار است. سنگ گرانیت به علت محکم بودن نیازمند دیسک قوی است که در هنگام برش دچار خمش و یا شکستگی نشود. بهترین دیسک‌ها، دیسک‌هایی هستند که در کنار سگمنت از تیغه‌های الماسی استفاده شود این کار برش سنگ را آسان می‌کند. داشتن سرعت‌بالا برای یک دیسک گرانیت‌ بر باکیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است. بهترین دیسک‌های برش باید دارای 6650 دور در دقیقه باشند. البته باید گفت کند بودن و یا سریع بودن دیسک برش به برند محصول بستگی دارد. بنابراین هنگام خرید دیسک گرانیت‌ بر باید به برند آن نیز دقت داشته باشید. هرچه قطر صفحه باریک‌تر باشد در ایجاد ظریف‌کاری تواناتر است.

تفاوت دیسک گرانیت بر و دیسک سرامیک شرکت رونیکس:

دیسک گرانیت بر و دیسک سرامیک به‌عنوان محصولات پرکاربرد برشی شرکت رونیکس هستند. کاربرد دیسک‌های برش برای امور برشی ازجمله سرامیک، گرانیت و… می‌باشد.

 گرانیت برها همان‌طور که از نامشان پیداست برای ساخت و برش سنگ‌های گرانیتی استفاده می‌شوند. جنس تیغه‌های گرانیت از الماس بوده. تیغه‌های الماس قابلیت برش انواع مختلف ابزارآلات برش گرانیتی مانند انواع سنگ فرز گرانیت را دارند. ابزارهای گرانیت بر رونیکس از الماس باکیفیت بالا ساخته‌شده‌اند. الماس به‌عنوان ماده‌ای سخت در مقایسه با ابزارآلات کاربیدی، سطح پرداخت‌کاری خوب و مناسبی را تحویل می‌دهد. به‌طورکلی الماس کیفیت و طول عمر بیشتری نسبت به سایر اجناس دارد.

دیسک سرامیک بر:

دیسک‌های سرامیک بر با ویژگی‌های بسیار خوب تولید می‌گردد. در ساخت دیسک سرامیک اهمیت زیادی به نیاز قطع دقیق، بدون پرش در مواد سخت داده می‌شود. سرامیک بر از سرعت‌بالایی دربرش انواع سرامیک‌ها و کاشی برخوردار است. ازلحاظ شکل ساختاری نیز لبه‌های برش صفحه سرامیک بر می‌باشد. با استفاده از دیسک سرامیک باکیفیت، از شکستن و لب پر شدن سرامیک و کاشی‌ها جلوگیری به عمل می‌آید. ضخامت لبه برش این دیسک‌ها بسیار نازک می‌باشد و سرعت‌بالایی در زمان کاردارند.