کمپرسر باد چیست

کمپرسور باد وسیله‌ای است که از آن در کارهای زیادی استفاده می‌شود به عنوان مثال در باد کردن لاستیک خودرو ،  باز کردن انواع پیچ‌ها بوسیله آچار بکس بادی تا رنگ کاری بدنه اتومبیل یا حتی مبلمان. همچنین از این دستگاه در صنایع کوچک و بزرگ جهت استفاده از ابزارهای اتوماتیک به‌کار گرفته می‌شود و اصلی تری مزیت آن این است که موتور تولید قدرت در ابزار اتوماتیک وجود ندارد و به همین علت وزن ابزار اتوماتیک به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.
واژه کمپرس به معنی تحت فشار قرار دادن و فشردن است در واقع می توان گفت خروجی کمپرسور باد ، هوای فشرده می باشد. اگر محفظه بسته‌ای داشته باشید و به‌طور مستمر در آن هوا تزریق کنید ، هوای داخل محفظه فشرده می شود و فشارش آنقدر بالا می‌رود که محفظه دیگر نمی تواند تحمل آن را داشته باشد و در نهایت محفظه سوراخ یا منفجر می‌شود. این اساس کاری تمام دستگاه‌های کمپرسور باد است.

ساختار کمپرسور باد

کمپرسور باد از یک محفظه باد و یک پمپ باد تشکیل شده که می‌تواند برقی یا درون سوز باشد و وظیفه دمیدن هوای پر فشار به درون محفظه فلزی پمپ را دارد و همچنین یک شیر کنترل برای جلوگیری از افزایش فشار تا مقداری بیش از اندازه استاندارد، فشار درون محفظه را کنترل می‌کند. با وجود این شیر کنترل در صورتی که میزان فشار به حد ماکزیمم برسد، موتور دستگاه خاموش می‌شود.

این دستگاه دارای سایزها و قدرت‌های مختلفی است که در بازار موجود می باشد. کاربردی‌ترین نمونه آن که در صنایع بزرگ و کوچک مختلفی است و  موتور الکتریکی به همراه سیلندر و پیستون تولید باد است.

توان موتور و تولید هوا

کمپرسر باد چیست

قدرت این دستگاه ها به توان موتور الکتریکی بستگی دارد اما این تنها عامل مؤثر در قدرت دستگاه نیست. موتور الکتریکی در حقیقت یک الی دو پیستون را به صورت رفت و برگشتی درون محفظه سیلندر به حرکت در می‌آورد؛ که نتیجه این نوع حرکت رفت و برگشت، تولید باد است. بنابراین قدرت دستگاه علاوه بر توان موتور به تعداد سیلندر و توان آن‌ها در تولید باد بستگی دارد. قدرت موتور الکتریکی دستگاه (بر حسب وات) جزو مشخصه‌های اصلی این دستگاه ها بوده و میزان توان تولید هوای آن برحسب لیتر بر دقیقه ذکر می‌شود. همچنین حداکثر فشار تولیدی از پارامترهای مربوط به قدرت دستگاه است که معمولاً بر حسب بار اعلام می‌شود. عامل تعیین کننده در قدرت دستگاه به میزان استفاده کاربر بستگی دارد. هرچه استفاده، مستمر و صنعتی‌تر باشد قدرت دستگاه نیز بیشتر خواهد بوده و همچنین به مخزنی با ظرفیت بالاتری نیاز است.

ظرفیت مخزن

کمپرسر باد چیست

ظرفیت مخزن دستگاه که در حقیقت محل انبار کردن هوای فشرده است، کپسول فلزی با حجم‌های متفاوت می باشد. این مخزن دارای دو مشخصه مهم است: ظرفیت آن بر حسب لیتر؛ و فشار قابل تحمل بر حسب بار. اصولاً فشار قابل تحمل مخزن از ماکزیمم فشار تولیدی دستگاه بالاتر است و دلیل آن افزایش میزان ایمنی می‌باشد. در این مورد نیز هرچه استفاده از آن، مستمر و صنعتی‌تر باشد علاوه بر توان بالاتر به ظرفیت مخزن بیشتری هم نیاز است. نمونه‌های کارگاهی این دستگاه در ظرفیت‌های متفاوتی  در بازار موجود است.

سوپاپ اطمینان و کلید کنترل

برای حفظ ایمنی دستگاه، سوپاپ اطمینانی وجود دارد که در صورت رسیدن فشار به حد مجاز، موتور را خاموش می‌کند و در صورتی که فشار از حد مجاز بالاتر برود، هوای اضافه را تخلیه می‌کند. همچنین در بعضی از نمونه‌ها کلید کنترل حرارت، وظیفه محافظت از موتور دستگاه را بر عهده دارد و اگر به خاطر کار مداوم درجه حرارت از حدی بالاتر رود، به منظور خنک کردن و آسیب ندیدن موتور، دستگاه را خاموش خواهد کرد. کلید توقف سریع از دیگر امتیازهای کمپرسور باد است که به کاربر اجازه می‌دهددر صورت بروز هر مشکلی با فشردن آن کلید، دستگاه را خاموش کند.

نگهداری و ایمنی

متعلقات دستگاه از جمله شلنگ باد و اتصالات مربوط به آن به بازرسی و کنترل مداوم نیامند هستند، زیرا در صورت آسیب دیدگی و یا پارگی باعث هدر رفتن هوای تولیدی و کاهش فشار باد در هنگام استفاده می‌شوند.