راهنمای خرید چند راهی

امروزه در تمامی منازل و محل کار استفاده از چندین دستگاه برقی رایج می‌باشد. به همین علت برای استفاده هم‌زمان از این دستگاه‌ها نیاز به یک‌چند راهی داریم. چندراهی‌ها در شرکت‌ها و اداراتی که دار ای چندین سیستم کامپیوتری هستند بسیار کارآمد می‌باشند. باکم این وسیله می‌توانند به‌طور هم‌زمان از چندین دستگاه و در یک محل مشخص استفاده کنند. اما به یاد داشته باشید هیچ‌گاه یک‌چند راهی را به چندراهی دیگر متصل نکنید.

برای آنکه بتوانید یک‌چند راهی مناسب خرید کنید، ابتدا باید مشخص کنیم چه تعداد دستگاه الکتریکی را به آن متصل خواهیم کرد سپس یک‌چند راهی با تعداد پورت لازم خریداری کنیم. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت فاصله چندراهی با پریز برق برای اتصال به آن می‌باشد. چندراهی‌ها دارای کابل با طول‌های متفاوتی هستند، اما به‌صورت رایج و استاندارد چندراهی‌ها کابل با طول 1.2 متری،2 متری و 5 متری در بازار موجود می‌باشد.

یک نکته دیگر که برای خرید چندراهی باید مدنظر قرارداد، این است که اگر دستگاه‌های الکتریکی که به چندراهی وصل می‌شوند دارای آداپتور هستند، برای آنکه جهت اتصال دستگاه به چندراهی با مشکل مواجه نشوید باید فاصله پورت‌های چندراهی از یکدیگر بیش‌تر باشد تا بتوانید به‌طور هم‌زمان چندین آداپتور را به چندراهی متصل کنید. شکل ظاهری چندراهی‌ها نیز بی‌تأثیر نیست و شما می‌توانید برای فضای داخلی خانه از یک‌چند راهی ظریف و زیبا استفاده نمایید.

امروزه چندراهی‌های در بازار وجود دارند که دارای پورت یو اس بی (USB) هستند، زیرا که امروزه بسیاری از دستگاه‌ها با استفاده از کابل‌های USB قابل شارژ می‌باشند. بنابراین اگر از این پورت‌ها استفاده کنید می‌توانید یک‌چند راهی دارای پورت USB نیز داشته باشید.

راهنمای خرید چند راهی

بعضی دیگر از چندراهی‌ها دارای پورت کابل آنتن و تلفن هستند که می‌توانند برای خالی‌تر شدن دیوارها از پریزهای مختلف کاربردی باشد.

غالباً چندراهی‌ها دارای یک کلید روشن خاموش هستند به‌خصوص برای زمانی که نیاز به استفاده از دستگاه‌ها ندارید بسیار مناسب می‌باشد، زیرا با خاموش کردن آن می‌توانید جریان برق را قطع کنید تا به دستگاه‌ها آسیب‌های احتمالی وارد نشود. البته برخی از چندراهی‌ها برای هر پورت کلید خاموش و روشن جدا دارند که این ایده آل ترین حالت برای یک‌چند راهی می‌باشد.

برای خرید چندراهی بهتر است مدلی که دارای محافظ الکتریکی می‌باشد را انتخاب کنید.

محافظ برق:

یکی دیگر از وسایل الکتریکی که در حفاظت از دستگاه‌های برقی، رک‌ها، سیستم‌های کامپیوتری و... بسیار کارآمد است، محافظ الکتریکی برق می‌باشد که البته بیشتر چندراهی‌ها به محافظ نیز مجهز هستند. محافظ برق برای حفاظت از دستگاه‌های برقی در مقابل نوسانات برق می‌باشد. درواقع محافظ برق یک سیستم محافظتی برای وسایل الکتریکی است. محافظ‌های برق برای دستگاه‌هایی که دارای ریزپردازنده هستند نیز کاربرد دارد، به دلیل حساسیت این دستگاه‌ها به نوسانات برق استفاده از محافظ برق ضروری می‌باشد.

راهنمای خرید چند راهی

محافظ برق مناسب باید دارای چندین ویژگی باشد تا مطمئن شوید انتخابتان درست بوده است. بهتر است محافظ برق دارای چراغ هشدار باشد بدین معنا که در هنگام روشن شدن آن متوجه شوید که محافظ برق مشکلی دارد و درست‌کار نمی‌کند. غالباً محافظ‌های برق دارای سه چراغ سبز، نارنجی و قرمز هستند که روشن بودن چراغ سبز به معنی عملکرد صحیح و قرمز یعنی یک مشکل در روند انجام کار و چراغ نارنجی نیز یعنی اختلال در زمان محدود.

به‌عنوان‌مثال هنگامی‌که برق قطع می‌شود بعد از اتصال، و اتصال کامل جریان زمانی طی می‌شود، در طی این زمان چراغ نارنجی‌رنگ روشن می‌شود. برای انتخاب محافظ برق باید توجه داشته باشید که چه وسایلی را می‌خواهید به آن متصل کنید، زیرا محافظی که برای یخچال و تلویزیون و ... استفاده می‌شود باید ولتاژ بیش‌تری از محافظی که برای لامپ و... استفاده می‌شود داشته باشد. محافظ ایده آل باید به‌طور خودکار خاموش و روشن شود.

محافظ برق باید دارای کلید قطع و وصل دستی نیز باشد همچنین باید یک صفحه‌نمایش برای نمایش ولتاژ برق به‌صورت دیجیتال نیز باشد. همچنین دارای زمان تأخیری باشد، بدین معنا که پس از اتصال برق کمی زمان طی شود تا برق به دستگاه برسد و برق به‌طور ناگهانی وارد دستگاه نشود.