مفتول بر چیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد

مفتول بر ابزاری است که برای برش زنجیر، پیچ، مهره و انواع توری و .... استفاده می‌شود. مهم‌ترین کاربرد مفتول بر برای برش انواع پیچ در شرایط مختلف است.

این ابزارها معمولاً دارای تیغه‌های کوتاه و دسته‌های بلند هستند و باوجود دسته‌های بلند دارای قدرت اهرم فوق‌العاده‌ای دارند و همچنین قابلیت بریدن اجسام سخت را به آن‌ها می‌دهد. اهرم و ساختار منحصربه‌فرد مفتول بر تنها چیزی است که باعث چندین برابر شدن نیروی وارده بر دسته‌ها می‌شوند.

نکته‌ی مهمی که تأثیر مهمی در فرایند انتخاب این ابزار می‌شود، کیفیت مواد سازنده آن است. مفتول بری که باکیفیت بالایی ساخته می‌شود باید دارای وزن و استحکام قابل قبولی باشد.

ارزیابی جنس مفتول بر:

جنس موادی که مفتول بر آن‌ها برش می‌دهد باید باقدرت ابزار و ظرفیت مفتول بر مطابقت داشته باشد. بنابراین باید قبل از خرید این نوع ابزار ابتدا کارایی آن و همچنین جنس موادی که می‌خواهد برش دهد را بررسی کنید.

تحقیقات قبل از خرید این ابزار:

برای اندازه‌گیری میزان سختی مواد می‌توان از دستگاه سختی سنج که میزان سختی مواد را اندازه می‌گیرد استفاده کنید. اما بر روی بسته‌بندی مفتول قدرت و توانایی آن ابزارها قیدشده است و همچنین می‌توانید از دفترچه راهنمای آن استفاده کنید.

قیچی‌های مفتول بر چه نوع ساختاری دارند:

مفتول بر همانند هر ابزار دیگری باید دارای ارگونومیک باشد که بتواند راحتی کاربر را فراهم می‌کند.

مفتول برها باید علاوه بر وزن مناسب و متعادل شرایط دیگری مانند:

  • داشتن تیغه مستحکم و مقاوم.
  • دارای دسته محکم و باقدرت؛ از جنس فولاد و به شکل گرد.
  • طول دسته مناسب باشد (جهت نیاز به انرژی ورودی کمتر).
  • داشتن اهرمی باقدرت بالا.
  • روکش دسته دارای اصطکاک و نرمی مناسب باشد (برای جلوگیری از تعریق، لیز خوردن یا …).