تاریخچه کلید:

اولین کلید از جنس چوب بوده است که تصویر آن را بر روی یک خمره زیبای هک شده، در خرابه‌های یک قصر قدیمی در مصر باستان یافته‌اند، قدمت این کلید به 4000 سال پیش ‌برمی‌گردد. یونانیان باستان از کلیدهای تسمه ای و طنابی استفاده می‌کرده‌اند. روم باستان کلیدهایی از جنس آهن ساختند که جایگزین کلیدهای چوبی شد. در قرن 20 میلادی صنعت ساخت قفل و کلید پیشرفت کرد که موجب ساخت قفل و کلیدهایی با امنیت بالا شد.

کلیدها ابزارهایی برای باز کردن قفل ها می باشند و از دو بخش اصلی تشکیل می شوند:

بخش اول: قسمت دنده‌دار و شیاردار کلید وارد قفل می شود و با قفل تطبیق داده می شود.

بخش دوم: دسته‌کلید می باشد که در دست کاربر قرار می گیرد.

هر کلید از شیارها و دندانه‌های خاصی طراحی شده است که برای باز کردن قفل مخصوص با آن شیار می باشد (به ازای هر قفل یک کلید مخصوص). امروزه از کلیدها به عنوان عضو جدانشدنی قفل ها نام‌برده می‌شود.

 آشنایی با انواع کلیدها:

1_ کلیدهای خانگی: کلیدهای خانگی معمولاً به شکل استوانه‌ای و دارای لبه‌هایی با دو تا پنج برآمدگی هستند. این کلیدها تنها برای درب منازل مناسب بوده و با قفل‌های هم نوع خودسازگاری دارد.

2_ کلیدهای یک لبه: کلیدهایی هستند که تنها قفل خاص و مکمل خود را باز می کنند. این نوع کلیدها تا پیش از ورود کامل به داخل قفل اجازه چرخش ندارند.

3_ کلید خودرو: کلیدهای خودرو هم‌زمان برای باز کردن درب ماشین و همچنین روشن کردن خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از کلیدهای خودرو کارکردی چندگانه دارند که علاوه بر باز کردن ماشین و روشن کردن آن، درب‌های جلو، داشبورد و صندوق عقب را نیز باز می کند.

4_ کلیدهای ایموبلایزر (هوشمند ضد سرقت): این کلیدها با پیشرفت علم و تکنولوژی در صنعت قفل و کلید قابلیت تطبیق مکانیکی با قفل و تطبیق الکترونیکی دارد. این نوع کلیدها دارای مقاومت الکتریکی درونی بوده که البته بستگی به نوع کلید، مقاومتشان تغییر می کند.

5_ کلید دو لبه و چهار لبه: این کلیدها شباهتی به کلیدهای خانگی دارند با این تفاوت که دارای 2 یا 4 دسته برآمدگی یا فرورفتگی هستند که باعث امنیت بیشتر و استحکام بالاتری می شوند .

6_ شاه‌کلید: این نوع کلیدها قابلیت باز کردن چند نوع قفل رادارند و همچنین دارای مکانیزم متفاوتی از کلید اختصاصی هستند. در اماکن اداری، هتل‌ها و اماکن عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

7_ کلید لوله ای:این نوع کلیدها کوتاه تر و دارای قطر بیشتری از کلیدهای معمولی می باشند. این نوع کلیدها در قفل دوچرخه‌ها، بوفه و کمدها مورد استفاده قرار می گیرند.

8_ کارت کلید:کلیدهای کارتی از جنس پلاستیک بوده، دارای نوار مغناطیسی یا نوار بارکد هستند و از امنیت بالای برخوردار می باشند و در قفل‌هایی که دارای کارت‌خوان هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

9_ سوئیچ ها:از این نوع سوئیچ ها برای باز و بسته کردن درب خودرو، خاموش و روش کردن ماشین ها نیز استفاده می شود. قفل سوئیچ‌ها در جلوی راننده قرار گرفته است که با گذاشتن سوئیچ بر روی آن به وسیله جریان برق موتور خاموش و یا روشن می شود.