نحوه استفاده از سمباده لرزان

 

 

در زمان‌های نه چندان دور برای صاف کردن چوب از کاغذ سمباده و دست استفاده می‌شده است. با پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌های پیشرفته به بازار عرضه شد که سمباده لرزان یکی از آن نوع ابزارهای پیشرفته به شمار می آید. سمباده لرزان تمام کارها را سریع تر انجام می دهد و همچنین سطح چوب را صاف تر می کند. کاربرد این نوع دستگاه‌ها در صنایع چوبی و همچنین در هنرهای معرق و مشبک می باشد.

سمباده لرزان چه کاری را انجام می دهد:

این دستگاه سطوح موج دار و زبر روی چوب را صاف و صیقلی می‌کند و باعث می شود که رنگ آمیزی روی سطح چوب بهتر انجام گیرد. سمباده لرزان انواع و اقسام مختلفی دارد که هر کدام کاربردهای خاص خودش را دارد.

دستگاه لیزری کوچکی وجود دارد که همانند موس کامپیوتر در دست گرفته می شود و کاربرد آن برای مکان‌هایی که دسترسی به آن‌ها مشکل است به کار می‌روند. قیمت این نوع دستگاه‌ها ارزان می‌باشد و برای تمام پروژه‌ها می توان استفاده کرد، کودکان نیز با نظارت بزرگ‌ترها می توانند از این دستگاه استفاده کنند.

دستگاه‌های سمباده لرزان الکتریکی بوده و برای استفاده از آن باید از برق استفاده شود. زمانی که دستگاه روشن می شود، کاغذ سمباده به سرعت شروع به حرکت می‌کند. اگر دست شما به کاغذ سمباده (دستگاه) بخورد آسیب جدی نخواهد دید.

همان‌طور که قبلاً گفتیم انواع مختلفی از دستگاه‌های سمباده لرزان در بازار وجود دارد که هر کدام از آن‌ها کاربرد خاصی دارند. کاغذهای سمباده‌ که دارای شماره‌ی پایینی هستند از سطح زبرتری برخوردار هستند. برخی از دستگاه‌ها کاغذ سمباده مخصوص به خود را دارند.

 هر کدام از دستگاه‌های سمباده لرزان با توجه به برند و مدلشان عملکردهای متفاوتی دارند بنابراین قبل از استفاده کاغذ راهنمای آن را مطالعه کنید. این نوع دستگاه‌ها به دلیل وجود لرزشی که دارند به راحتی روی سطح چوب حرکت می کند و این حرکت به طور خودکار باعث می شود انرژی کمتری از اپراتور گرفته شود.

پس از اتمام کار با دستگاه‌ها سطح آن را با پارچه‌ای تمیز کنید تا ذرات اضافی روی سطح کاملاً پاک شود.

نکاتی مهم در مورد دستگاه‌های لیزری:

_ حتماً دستگاه‌ها را با برند و مارس معتبر دارای ضمانت خریداری کنید.

_ پس از هر بار استفاده دستگاه را بادگیری کنید.

_ در هنگام کار از ماسک استفاده کنید.

_ در هنگام کار با دستگاه فشار روی آن‌ها وارد نکنید.

_ در هنگام قرار دادن کاغذ سمباده حتماً ازلحاظ طول و عرض با سایز کفی یکی باشد.

_ دستگاه‌ها را به روی طول حرکت دهید و از حرکات عرضی جلوگیری کنید زیرا کاغذ سمباده پاره می‌شود.

_ دستگاه‌ها را در معرض آب، رطوبت، گردوخاک قرار ندهید.

_ کاغذ سمباده را محکم به پد ببندید تا به کار آسیب نرسد.