ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ در دکوراسیون منزل از اهمیت زیادی برخوردار است. در مبانی دکوراسیون، رنگ‌هایی که به مقدار زیاد مورداستفاده قرار می‌گیرد را به‌عنوان رنگ اصلی می‌شناسند و رنگ‌هایی که به مقدار کمی استفاده می‌شود را رنگ جانبی یا تابع می‌نامند اما برخی از رنگ‌ها وجود دارند که به‌عنوان رنگ چاشنی (برجسته) در دکوراسیون مورداستفاده قرار می‌گیرد.

رنگ‌های برجسته به مقدار کمی مورداستفاده قرار می‌گیرد اما به دلیل تناقضی که بارنگ اصلی دارد بسیار چشم‌گیر است و به دکوراسیون منازل جلوه‌ی خاصی می‌دهد.

در علم روانشناسی ثابت‌شده که رنگ‌های موجود در محیط زندگی تأثیری در بازخوردهای روحی و عاطفی افراد دارد، برای داشتن فضایی دلنشین و رمانتیک لازم نیست حتماً طراح باشیم کافی است تنها اصول اولیه و ترکیب رنگ‌ها باهم را بدانید. در ادامه پیشنهاد‌هایی برای ترکیب رنگ‌های مختلف برای دکوراسیون ارائه داده‌ایم.

 ترکیب رنگ آبی و سبز:

نرکیب رنگ دکوراسیون منزل

ترکیب رنگ آبی و سبز در اتاق نشیمن و یا اتاق‌خواب باعث می‌شود زیرا تداعی‌کننده‌ی دریا و طبیعت است. می‌توان در کنار رنگ آبی و سبز از رنگ سومی همانند سفید نیز استفاده کنید. رنگ آبی و سبزی را انتخاب کنید که به هم هارمونی داشته باشند و برای مبلمان نیز می‌توانید از رنگ‌های خنثی‌کننده استفاده کنید تا دکوراسیون منزلتان جلوه بیشتری داشته باشد. البته می‌توانید رنگ دیوارها را خنثی انتخاب کنید و رنگ مبل‌ها و وسایل دیگر منزل را آبی و سبز کنید.

ترکیب رنگ آبی و بنفش:

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

رنگ‌های بنفش تیره و آبی فیروزه‌ای به همراه یکرنگ خنثی‌کننده می‌تواند به فضا جلوه‌ی بیشتری بدهد. سایه‌ی رنگ‌های کم‌نور اتاق را مرموز نشان می‌دهد و سایه رنگ‌های روشن اتاق را پرنورتر نشان می‌دهد. ترکیب این نوع رنگ فضا را با طراوت نشان می‌دهد البته تشخیص اینکه کدام رنگ، رنگ اصلی شما باشد به سلیقه خودتان بستگی دارد بعد از انتخاب رنگ اصلی و ترکیب آن بارنگ دوم می‌توانید از رنگ‌های خنثی‌کننده‌ی زرد، سبز و صورتی نیز برای وسایل استفاده کنید، همچنین رنگ‌های ملایم و خنثی‌کننده همانند سفید و خاکستری را در پس‌زمینه قرار دهید و وسایل دکوری را به رنگ‌های آبی و بنفش انتخاب کنید.

ترکیب رنگ آبی و زرد:

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

ترکیب این دو رنگ باهم به فضا روشنایی و طراوت می‌بخشد و می‌توان در آشپزخانه و اتاق نشیمن از آن‌ها استفاده کرد. هردوی این رنگ‌ها پرنور هستند و با دیگر رنگ‌های پرنور تناسب دارند و می‌توان باکم و زیاد کردن درجه‌ی روشنایی این دو رنگ ترکیب رنگ‌های زیبایی به وجود آورد. بنابراین می‌توان از این رنگ‌ها با درجه‌ی کمرنگ و یا پررنگ در فضا استفاده کرد و یا می‌توان یکی از رنگ‌ها را کمرنگ و دیگری را پررنگ انتخاب نمود.

رنگ‌های خاکستری، سفید و دیگر رنگ‌های خنثی‌کننده می‌توانند تضاد خوبی را با این دو رنگ به وجود آورند. می‌توانید از رنگ‌های صورتی، سبز و نارنجی برای برجسته نشان دادن طراحی اتاق نیز استفاده کنید.

ترکیب رنگ بنفش و سبز:

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

ترکیب این دو رنگ به فضای خانه‌ی شما جلوه‌ای خلاقانه می‌دهد و همچنین اتاق را رنگارنگ و زیبا نشان می‌دهد، می‌توانید یکی از این دو رنگ را با درجه‌ی تیره‌تر انتخاب کنید. انتخاب سایه در این رنگ‌ها به اتاق و محیط موردنظرتان بستگی دارد اگر اتاق کوچک باشد می‌توانید از سایه‌های روشن‌تر استفاده کنید و همچنین می‌توانید رنگ‌های اصلی را کمرنگ‌تر از رنگ‌های فرعی انتخاب کنید. سومین رنگی که به‌عنوان چاشنی می‌توانید به اتاق اضافه کنید رنگ‌های صورتی و یا آبی است که به اتاق شما عمق و تنوع خاصی را می‌بخشد. می‌توانید رنگ‌های بنفش و سبز را در مبلمان، کاغذدیواری و یا رنگ دیوار استفاده کنید.

دکوراسیون مشکی:

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

رنگ مشکی جزو رنگ خنثی‌کننده است. رنگ مشکی را می‌توان به‌راحتی در کنار دیگر رنگ‌ها به کاربرد و همچنین می‌توان تضاد جالبی را به وجود آورد. رنگ مشکی را می‌توان در رنگ مبل‌ها و دیوارها به کاربرد اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که رنگ مشکی فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهد مخصوصاً اگر این رنگ در دیوارها به‌کاررفته باشد. می‌توانید فرش و مبل‌های خود را رنگ مشکی سفارش دهید و در کنار آن از رنگ‌های خنثی‌کننده نیز استفاده کنید. رنگ مشکی با تمام‌رنگ‌های تیره و روشن تناسب دارد و ترکیب آن‌ها در کنار می‌تواند زیبایی خاصی را ایجاد کند.

دکوراسیون قهوه‌ای:

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

رنگ‌های قهوه‌ای جزو بهترین رنگ‌هایی هستند که می‌توان در دکوراسیون منزل استفاده کرد و همچنین ترکیب این رنگ در کنار رنگ‌های کرم، قرمز آجری، زرد مایل به قهوه‌ای، نارنجی، زرد، خاکستری، سبز و آبی بسیار زیبا به نظر می‌آید. سایه رنگ‌هایی که برای رنگ قهوه‌ای مورداستفاده می‌شود اگر روشن باشد اتاق را بزرگ‌تر و پرنورتر می‌کند و اگر سایه رنگ تیره باشد اتاق را لوکس و رمزآلود می‌کند. رنگ‌های فرعی که در کنار قهوه‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد یا باد با آن رنگ همخوانی داشته باشد و یا باید تضاد رنگ قهوه‌ای باشد. به‌طور مثال رنگ‌های کرم یا زرد روشن بارنگ قهوه‌ای تضاد هستند درصورتی‌که رنگ‌های طلایی و مسی متالیک با آن رنگ همخوانی دارند.

دکوراسیون سفید:

ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

اگر به دنبال فضای دل‌باز و روشن هستید سفید می‌تواند بهترین انتخاب باشد برخی از افراد برای دیوارها و سقف ها از رنگ سفید استفاده می کنند، اما برای جان بخشیدن به فضا می‌توانید از رنگ‌های نوک‌مدادی، آبی روشن و نارنجی نیز در برخی از وسایل دکوری استفاده کنید.