دستگاه کرگیر برای نمونه‌برداری، کاشت آماتور و بولت، ایجاد سوراخ‌های سایز بالا در بتن‌های سخت که امکان ایجاد سوراخ توسط بتن کن‌ها و مته‌ها وجود ندارد، استفاده می‌شود. این دستگاه سوراخ‌هایی به قطر 20 تا 450 میلی‌متر را ایجاد می‌کند. این نوع دریل‌ها را می‌توان با پایه یا بدون پایه استفاده کرد و همچنین می‌توان از آن‌ها در حالت خشک و یا با آب سوراخ‌کاری کرد.

ازجمله کارهای دیگری که می‌توان با این ابزار انجام داد عبارت‌اند از: ایجاد محل عبور لوله آب، کابل، گاز، اصلاح ایرادات طراحی در سایت، ایجاد سوراخ‌های زیبا که احتیاجی به شکستن و تخریب مصالح ساختمانی نیست، تأسیسات ساختمانی.

این نوع دریل‌ها از حیث سایز سوراخ‌کاری، سرعت، نوع، مشخصات و قدرت موتور با یکدیگر متفاوت هستند و بانام‌های هسته‌گیر، کارگیر و نمونه‌بردار شناخته‌شده می‌باشند.

دریل نمونه بردار یا گرگیر چیست

مراحل کار با دستگاه کرگیری:

1-سطح موردنظر قرارگیری دستگاه را تمیز کنید.

2- محل موردنظر را علامت‌گذاری کنید.

می‌توان علامت‌گذاری را به 2 روش زیر انجام داد:

  • دستگاه را با پایه در محل موردنظر قرارداد و مته را نصب کنید و موتور دستگاه را به حالت خاموش در محل موردنظر قرار دهید.
  • توسط شاخک‌های موجود بر روی پایه می‌توانید محل دقیق سوراخ‌کاری را مشخص کنید.

3- کاشت بولت برای فیکس کردن پایه دستگاه:

  • از طریق شیار موجود روی پایه می‌توانید محل نصب بولت را علامت‌گذاری کنید. سپس پایه را از محل دور کرده و با دستگاه بتن کن و مته الماسه سوراخ متناسب با بولت موردنظر را ایجاد نماید. پس‌ازآن توسط بلوور درون سوراخ را تمیز کنید و بولت را نصب کنید.

4- فیکس کردن پایه دستگاه:

  • پایه را به محل سوراخ‌کاری شده برگردانید و شیار پایه را بروی محل نصب بولت قرار دهید و سپس توسط پیچ مخصوص پایه را در بولت فیکس کنید.

5- بالانس کردن پایه:

  • توسط ترازهای عمودی و افقی موجود در بدنه دستگاه و پیچ‌های موجود بر روی پایه، دستگاه را تراز کنید.

6- شروع به کار:

  • کرگیرهایی که توسط آب‌کار می‌کنند، شلنگ آب با استفاده از کوبلینگ به دستگاه متصل می‌شود و پس‌ازآن مته را بر روی دستگاه نصب می‌کنند.

دریل نمونه بردار یا گرگیر چیست

نحوه‌ی بستن مته به دریل نمونه‌برداری:

برخی از دستگاه‌ها مانند مدل WEKA SR-38 از سیستم کمکی بستن برخوردار است که می‌توانید از آن سیستم برای بستن مته کمک بگیرید. اما اگر دستگاه دارای چنین سیستمی نبود، ابتدا دستگاه را از برق خارج کرده و سپس مته را ببندید.

کنترل سلامت الماس‌ها:

بدنه مته را ازنظر شکستگی و یا خستگی و داغی کنترل کنید.

جهت فلش:

در هنگام بستن جهت فلش را چک کنید. فلش‌ها معمولاً در جهت عقربه ساعت می‌باشند.

مواد خنک‌کننده:

محل عبور مواد خنک را چک کنید و در صورت داشتن انسداد آن را رفع کنید.

سرعت مجاز:

سرعت گردش موتور باید متناسب با نوع مصالح و کیفیت مته باشد. قبل از اینکه مته با سطح تماس پیدا کند ابتدا دستگاه را روشن کرده و سپس به‌آرامی به سطح موردنظر نزدیک کنید و به‌آرامی با دسته‌ی موتور به‌صورت یکنواخت فشار وارد کنید.

دریل نمونه بردار یا گرگیر چیست

توضیحات مهم:

  • برخی از دریل‌های نمونه‌برداری دارای قطعه‌ی رها کننده مته نمی‌باشند و لازم است برای بستن مته از واشر مسی بر روی شفت استفاده کرد تا از سفت شدن بیش‌ازاندازه مته و قفل شدن آن جلوگیری کنید.
  • از فشار دادن به‌صورت متناوب دوری‌کنید، فشار وارده باید یکنواخت باشد. پس از اتمام سوراخ‌کاری، برای خارج نمودن مته دستگاه را خاموش نکنید و اجازه دهید تا دستگاه خود به‌صورت روشن از سوراخ خارج شود.
  • در هنگام استفاده از این دستگاه از ماسک‌های فیلتردار و لباس مناسب کار استفاده کنید.