استفاده از عینک ایمنی در هنگام کار

عینک‌های محافظتی، عینک‌های پوشاننده‌ای هستند که به دلیل بزرگی که دارند بر روی چشم می‌زنند. این نوع عینک‌ها سطوح منعکس‌کننده‌ی نور را بین فرد و موضوع کاری را  افزایش می‌دهند. از این عینک‌ها برای محافظت چشم در برابر پاشیده شدن مواد شیمیایی زیان‌آور استفاده می‌شود که از جنس قاب پلاستیکی نرم هستند و به‌صورت به‌طور کامل می‌چسبد، همچنین اجازه‌ی ورود مایعات و گازها را به چشم نمی‌دهد.

در بسیاری از مشاغل باید از چشم‌ها در برابر ذرات و اجسام خارجی، تشعشعات و بخار، محافظت شود. برخی اوقات حفظ صورت برای محافظت از چشم‌ها کافی است اما برای جلوگیری از خطرات، حفاظت چشم‌ها به‌عنوان تکمیل‌کننده‌ی حفاظت صورت ضروری است.

کارکنان مراکز صنعتی باید از وسایل ایمنی مانند ماسک‌ها، عینک‌ها و دیگر تجهیزات محافظتی چشم استفاده کنند. برخی از کشورها طبق قانونی که وضع‌شده، باید تمامی عینک‌ها از استاندارد مقاومت در برابر ضربه برخوردار باشند.

مسائل مهمی ازنظر پیشگیری از بروز آسیب به چشم در صنعت، محافظت از چشم در برابر بخارها، گازها، براده‌ی فلزات و جرقه‌ها بخصوص در هنگام جوشکاری و کار با دستگاه تراش است. که البته قبل از شروع کار با ماشین‌آلات و ابزارها باید تمامی گردوغبار، جدا کردن منابعی که باعث پراکندگی ذرات می‌شود مانند چرخ سنباده و دستگاه تراش را تمیز و از بین ببرید.

در برخی موارد که کاربر به عینک‌های طبی در هنگام کار کردن نیاز دارد باید عدسی اصلاحی مناسب، در عینک‌های محافظتی چشم آن‌ها تلفیق داده شود تا بتواند به‌راحتی و بدون نیاز به استفاده از دو عینک کار خود را انجام دهد.

شیشه‌ها و یا هر ماده‌ی پلاستیکی شفاف که برای عینک‌های محافظتی در مقابل کاری که به‌منظور استفاده از آن در نظر گرفته‌شده است مقاوم بوده و همچنین عاری از هرگونه حباب، ترک و موج باشد.

عینک‌های محافظتی غیر از نمره‌ی شیشه آن باید سطوح داخل و خارج آن موازی بوده و هیچ‌گونه خمیدگی نداشته باشد، قطر دایره شیشه آن‌ها غیر از نمره باید حداقل 50 میلی‌متر و عرض شیشه‌های حفاظتی آن باید 44/5 میلی مترو ارتفاع آن نیز در جهت قائم 38 میلی‌متر باشد.

کارکنان مراکز صنعتی باید در برابر بخارها و غبارهای داغ، جرقه‌های ناشی از فعل‌وانفعالات شیمیایی، حفاری جوشکاری و کار با حلال‌ها و مواد نفتی و یا موادی که خطر پخش شدن دارند از این عینک‌های ایمنی استفاده کنند. شیشه‌هایی که جهت محافظت در برابر خطر پرتاب ذرات و اجسام تهیه می‌شوند باید حداقل قدرت عبور 80 درصد نور سطح کار را داشته باشند.

عینک‌های ایمنی برای نجاران باید دارای قاب‌هایی باشند که درون آن‌ها مجهز به جنسی نرم و نسوز و قابل‌انعطاف باشد و هیچ‌گونه منفذی نداشته باشد تا مانع نفوذ ترشح مواد ب درون چشم شود. این عینک‌ها باید کاملاً سبک و محکم بوده و کل صورت کاربر را بپوشاند.

نحوه‌ی انتخاب عینک‌های ایمنی:

- بخار ایجاد نکند.

- به‌راحتی تمیز شود.

- سبک بوده.

- در مقابل خطراتی که برای حفاظت از آن طراحی‌شده (مانند ذرات یا تشعشع) تأثیر کافی داشته باشد.

- کیفیت اپتیک خوبی داشته باشد و فرد را در عملکرد بینایی، دچار مشکل نکند.

- بادوام و غیرقابل اشتعال باشد و محرک پوست نباشد.

- با استفاده هم‌زمان از دیگر وسایل حفاظتی مانند وسایل حفاظت شنوایی نیز سازگار باشد.