برش فلز توسط اره مویی

برای آنکه بتوانیم از اره‌مویی برای برش فلزات استفاده کنیم باید ابتدا تیغه‌ی مناسب را تهیه کنیم. برای برش فلز از تیغه‌ی برش چوب استفاده نکنید زیرا باعث می‌شود تا دندانه‌های آن خراب شوند. تیغه‌های برش فلز دارای دندانه‌های محکم‌تری هستند و این تیغه‌ها در ابعاد مختلفی و برای استفاده از کارهای سنگین و برش‌های ظریف مانند برش جواهرات استفاده می‌شود.

روان کاری:

پس از انتخاب تیغه مناسب باید مشخص کنید که آیا نیاز به روان کاری و روغن‌کاری است یا خیر. برخی از فلزات به‌راحتی بدون روان کاری، برش داده می‌شوند اما برخی دیگر برای برش نیاز به روان کاری و روغن‌کاری دارند. به‌عنوان‌مثال: آلومینیوم از آن دسته فلزاتی هستند که اگر روان کاری شوند راحت‌تر برش داده می‌شوند و برخی فلزات نرم مانند: طلا، برنج و مس را می‌توان در حالت خشک بدون مشکل برش داد.

برش فلز توسط اره مویی

برش فلزهای سخت:

فلزهایی که بسیار سخت هستند را نباید با اره‌مویی برش داد. اما اگر تمایل به برش با اره‌مویی داشته باشید باید اره را در سرعت‌پایین قرار داده و سپس تیغه را روان کاری کرده و فلز را به‌آرامی به سمت تیغه هدایت کنید. اما اگر قطر فلز موردنظر شما بیش از 6 میلی‌متر باشد باید برای برش از اره‌ی دیگری استفاده کنید.

با قرار دادن فلز بین دو قطعه چوبی چندلایه‌ای، باعث می‌شود تا در انتهای برش فلز زخمت نشود و از پرش تکه‌های کوچک به اطراف نیز جلوگیری می‌کند.

توجه داشته باشید که در هنگام کار با دستگاه اره‌مویی از وسایل ایمنی استفاده کنید.

در این لینک کاربرد کلی دستگاه اره مویی را بیان کرده ایم.