پولیش چیست و دلایل استفاده از آنپولیش اصطلاحی است که به‌منظور حذف و یا جابجایی نقایص سطحی و افزایش براقی سطوح مختلف بکار می‌رود. به‌عنوان‌مثال پس از ساخت، تعمیر و یا رنگ زدن برخی از مصنوعات چوبی و فلزی، با استفاده از پولیش‌کاری می‌توان سطوح را براق و زیباتر کرد.

پولیش‌کاری تنها برای زیباتر و افزایش جذابیت بکار نمی‌رود بلکه دلایل مهم‌تری برای استفاده از آن وجود دارد که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

با استفاده از پولیش و رفع نقایص موجود در رنگ می‌توان باعث دوام رنگ‌بر روی سطوح شد. برای روشن‌تر کردن رنگ و از بین نقایص سطوح کار نمی‌توان تنها به رنگ زدن اکتفا کرد و اگر رنگ به عمق کار فرورفته باشد باید حتماً برای رفع آن از پولیش کمک گرفت.

نقایص موجود بر روی سطح کار ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود و علاوه بر اینکه از تمیزکاری و جذابیت کار می‌کاهد باعث می‌شود رنگ تخریب‌شده و همچنین به سطوح سطح کار نیز آسیب برساند.

به‌عنوان‌مثال امکان دارد به هر دلیلی قطره‌ای آب بر روی ریخته شود و پس از خشک شدن ایجاد لکه کند. این نوع لکه‌ها شامل کربنات کلسیم و یا به اصلاح آهک و سایر نمک‌های تبخیری هستند. در برخی موارد این رسوب‌ها می‌تواند باعث از بین رفتن و فرسایش شیمیایی لایه‌های رنگ‌شده که به آن اچ شدن (اچینگ) می‌گویند. بنابراین این نوع نقایص و لکه‌ها را باید هر چه سریع‌تر رفع نمود تا بروز اچینگ و تخریب رنگ کاهش یابد.

باید به این نکته توجه داشت که اگر چنین نقاطی بر روی سطوح به وجود آید و برای مدت قابل‌توجهی به آن رسیدگی نشود به نقطه‌ای خواهد رسید که تنها راه تمیز نمودن آن نقایص استفاده از پولیش برقی است و برای انجام یک پولیش باکیفیت باید هم ابزار برقی و هم پد پولیش را در اختیار داشت.

مواردی که باید برای انتخاب یک پد پولیش دقت کرد:

- دارای صفحه چسبی مقاوم و مستحکمی باشد تا برای کاربری راحت و همچنین دوام بالاتری داشته باشد.

- بتوان به‌راحتی آن را نصب و یا تعویض نمود.

- باید به استحکام بافت آن برای داشتن یک پد پولیش بادوام دقت کرد.

- دارای تراکم بالایی باشد تا بتواند در وقت و هزینه‌ی شما صرفه‌جویی کند.

- پد، دیواره دار باشد تا بتواند لبه‌ها و گوشه‌ها را به‌راحتی پولیش کرد.

- بالانس بودن صفحه سبب افزایش کیفیت و دقت عملیات پولیش‌کاری می‌شود.

- در هنگام پولیش‌کاری نقص‌های رنگ سطوح، ازجمله اثرات به‌جای مانده در حین عملیات رنگ زنی را حذف کنید.

- سطوح رنگ‌شده مصنوعات چوبی را جلا و براق کنید.

- سطوح تعمیر شده و یا ساخته‌شده فلزی را به‌صورت آینه‌ای صیقل و براق کنید.

- نقایص احتمالی ایجادشده در رنگ بدنه اتومبیل را حذف و بدنه را براق کنید.

در این لینک فیلم آموزش پولیش کاری توسط دستگاه پولیش را به نمایش گذاشته ایم.